Nocne ognisko z pieczonym łososiem „loimulohi”

Zapraszam Was na przytulny wieczór przy ognisku!

Ten czas spędzimy tak samo, jak robią to miejscowi ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi — będziemy dzielić się historiami i opowieściami oraz wspólnie przygotowywać jedzenie. Tutaj w Finlandii wciąż pielęgnuję się długą tradycję gotowania posiłków przy ognisku, a ja mocno wierzę, że wszystko smakuje lepiej, gdy jest gotowane na świeżym powietrzu! Nauczę Was, jak przygotować tradycyjnego, „płomiennego łososia”, czyli loimulohi. Ten łosoś to jest pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać północne smaki. Gwarantuję, że będziecie delektować się każdym jego kęsem. 

A przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia, będziemy mogli podziwiać piękne, gwiaździste niebo i roztańczoną zorzę polarną

Zapewniamy:

  • opieka polskojęzycznego przewodnika,
  • gorący napój i własnoręcznie przyrządzonego łososia, 
  • pełne emocji polowanie na zorzę,
  • transport z i do miejsca noclegu.
Nocne ognisko z pieczonym łososiem 

Fiński, tradycyjny „płomienny łosoś”, czyli loimulohi

Cena 2,5-godzinnej przygody:

dorośli 80€

dzieci i młodzież 4-18 lat 65€

Minimalna liczba uczestników to 2 osoby dorosłe. Maksymalna to 8 osób. 

Godzinę ogniska dopasujemy do Twoich potrzeb, a także do prognozy pogody! Możemy także zorganizować takie ognisko w ciągu dnia!

Po wszystkie dodatkowe informacje i dokonanie rezerwacji, proszę Cię o bezpośredni kontakt mailowy.

Kilka informacji o zorzy polarnej:

  • w Rovaniemi zorza polarna jest widoczna przez około 150 nocy w roku, od końca sierpnia do początku kwietnia;
  • okres około świąteczny (Boże Narodzenie) jest czasem największych opadów śniegu, a oznacza to duże zachmurzenie i małe szanse zobaczenia zorzy z ziemi (ale też nieniemożliwe);
  • najlepszymi miesiącami są wrzesień-październik i połowa lutego-kwiecień, ponieważ wtedy orientacja Ziemi w kierunku Słońca stwarza najlepsze warunki dla wygenerowania tego zjawiska
  • widoczność zorzy polarnej nie koreluje z mrozem, aczkolwiek zwykle, przy niższej temperaturze, jak -30*C, niebo jest czyste, co jest warunkiem niezbędnym do zobaczenia zorzy. 

A teraz podzielę się z Wami moimi prywatnymi doświadczaniami. Po raz pierwszy, kiedy zobaczyłam zorzę, byłam zadowolona, że się udało ją upolować (wtedy jeszcze nie planowałam mieszkać w Finlandii na stałe), ale też odrobinę rozczarowana. Spodziewałam się takiego efektu wow jak na fotografiach, że zorza będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dziś wiem, że to co zobaczyłam, było cudownym spektaklem i dziś jestem za to ogromnie wdzięczna. A ja wtedy miałam złe wyobrażenia na temat zorzy polarnej, czyli jak z broszurki reklamowej. A zorze mogą wyglądać na różne sposoby i każda jest wyjątkowa na swój sposób.

Dlatego moją zorzową misją jest edukowanie o tym, jak rzeczywiście zorza się zachowuje i pokazywanie jej naturalnej postaci (żeby uniknąć i Waszych ewentualnych przyszłych rozczarowań). Często efekt na zdjęciach jest inny niż na żywo. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze nasze oczy są dość słabe, ale obiektyw kamery jest w stanie uchwycić dużo więcej niż ludzki wzrok. Po drugie zdjęcia nocne cechują się długim naświetleniem, czyli na jednym zdjęciu będzie utrwalona ilość światła z kilku sekund. Po trzecie często autorzy zdjęć zorzy podkręcają ciut za mocno kolory i ich intensywność w Photoshopie. 

Tu są zdjęcia zrobione przeze mnie telefonem w trybie nocnym (czyli z naświetlaniem od 3s do 10s), bez dodatkowej edycji, żadnego podkręcania kolorów. Część z tych zórz była widoczna gołym okiem, a część nie. A czasem to była tylko lekka poświata, na którą nie wprawione oko, może nie zwrócić uwagi. 

Odkryjmy Laponię razem!

Do zobaczenia wkrótce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s