Samochodem po Finlandii: Ograniczenie prędkości i mandaty

ograniczenia prędkości w Finlandii

Cześć! 

Zaczynam wpisy o zasadach poruszania się samochodem po Finlandii, obiecuję dużo ciekawostek i tipów, żeby uchronić Cię przed mandatem. A te, jak zaraz się na własne oczy przekonasz, są bardzo wysokie i na pewno zabolą kieszeń każdego kierowcy.

Zacznijmy więc od mandatów za przekroczenie prędkości na fińskich drogach. A raczej od tego, jak ich uniknąć!

Spis treści

1. OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI

2. FOTORADARY

3. MANDATY

4. OPŁATY DROGOWE

5. WYPADKI SPOWODOWANE NIEDOSTOSOWANIEM PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW JAZDY

1. OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI

W Finlandii zasady dotyczące prędkości samochodów na drogach zmieniają się dwa razy do roku: latem i zimą.

Lato

teren zabudowany 50 km/h

teren niezabudowany 100 km/h

autostrada 120 km/h

Zima 

teren zabudowany 50 km/h

teren niezabudowany 80 km/h

autostrada 100 km/h

Dróg dwupasmowych jest w całej Finlandii zaledwie ponad 850 km długości, i znajdują się one w większości na południu kraju, więc nie przyśpieszy to zanadto dostania się do na przykład z południa kraju do Laponii.

2. FOTORADARY

W dużej mierze zachowanie dopuszczalnej prędkości jest wymuszone przez fotoradary. Szczególnie dużo jest ich na południu Finlandii, im dalej na Północ, tym mniej. Fotoradary są bardzo dokładne, ale dopuszczają margines błędu do 3 km/h. Wjeżdżając do strefy pomiaru prędkości, zawsze znajduje się znak informujący o tym. W czasie 3 lat, jak mieszkam w Finlandii, tylko raz zdarzyło mi się widzieć radiowóz mierzący „z zaskoczenia” prędkość na drodze. Policja stała w tym miejscu przez około 2 godziny i po tym czasie odjechali. Nigdy też nie słyszałam o przypadku, kiedy policja w nieoznakowanym aucie jedzie za kimś, łapiąc go na radar. 

3. MANDATY

Zobaczcie, jakie mandaty czekają na tych, co przekroczą prędkość:

Ograniczenie prędkościPrzekroczenie prędkościOpłata za ruch drogowy
20–60 km/hponiżej 10 km/h100 €
20–60 km/h11–15 km/h170 €
20–60 km/h16–20 km/h200 €
70–120 km/hponiżej 10 km/h70 €
70–120 km/h11–15 km/h140 €
70–120 km/h16–20 km/h170 €
Niezależnie od ograniczeńponad 20 km/hwedług dochodu kierowcy
mandaty za przekroczenie prędkości w Finlandii

Czy wiecie, jaka jest rekordowa wysokość mandatu za przekroczenie prędkości w Finlandii? Jeśli nie, to odsyłam Was tu -> do artykułu o wyczynie Rasmusa Ristolainena, fińskiego hokeisty NHL.

4. OPŁATY DROGOWE

Chyba w zamian za to, że mandaty są tak wysokie, to wszystkie drogi w Finlandii są bezpłatne! Nie ma żadnych opłat za autostrady. Co więcej, na Archipelagu Turku również przejazd pomiędzy niektórymi wyspami promem jest bezpłatny — głównie jest to przewidziane dla mieszkańców, ale póki dla turystów też przejazd jest darmowy.

5. WYPADKI SPOWODOWANE NIEDOSTOSOWANIEM PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW JAZDY

I jeszcze oczywista oczywistość, ale wciąż zdarzają się wypadki spowodowane niedostosowaniem prędkości do panujących warunków. I nie mam tym razem na myśli przekroczenia prędkości, tylko jechania zgodnie z przepisami, za to niezwolnienia dużo poniżej wskazywanej liczby. Zdarza się, że podczas śnieżycy maksymalna prędkość to 5 km/h, ale bardziej zdradliwe są piękne słoneczne dni, bo nawet kiedy droga wygląda normalnie, to może być porządnie oblodzona i śliska. Co oznacza, że droga hamowania jest dłuższa niż zwykle, i jeszcze obraca samochodem w każdą stronę, a Ty zupełnie nie masz nad nim kontroli. Wg mnie jeżdżenie przy dużych mrozach jest bardziej bezpieczne niż w momencie okołozerowych zmian temperatur. Np. -5ºC w nocy, +2ºC w dzień, wszystko, co zdąży się rozmrozić, ponownie zamarza i jest prawdziwe lodowisko na drodze. Dlatego zawsze lepiej zwolnić i pozostawić wystarczającą odległość od poprzedzającego pojazdu.

Mam nadzieję, że Cię nie przeraziłam tymi wysokimi mandatami i nadal chętnie nas odwiedzisz w Laponii! A już wkrótce zapraszam Cię na kolejne artykuły poświęcone podróżowaniu po Finlandii samochodem.

Asia

 

polskie słówka fińskie słówka
ograniczenie prędkości nopeusrajoitus
znak drogowy liikennemerkki
mandat mandaatti
fotoradar nopeusvalvontakamera
fotoradar (potocznie) peltipoliisi (pelti – blacha, poliisi – policja) 
opłata drogowa tietulli

Leave a Reply

%d