Zorza polarna

Dołącz do wycieczki, aby zapolować na zorzę polarną!

Rovaniemi to jedno z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć zorzę polarną, można ją tu zobaczyć przez ok. 150 nocy w roku od końca sierpnia do połowy kwietnia. Zorza polarna jest widoczna tylko wtedy, gdy jest przynajmniej częściowo czyste niebo i dobra aktywność słoneczna. Odkryj piękno zorzy polarnej, polując na nią na wycieczce samochodowej, skuterem śnieżnym lub zaprzęgiem reniferów czy psów husky.

Polowanie na zorzę samochodem

Polowanie na zorzę: długi program 

Nocna wycieczka na skuterach śnieżnych

Nocny przejazd w saniach z reniferami

Nocny przejazd zaprzęgiem husky 

Nocna sauna nad jeziorem z kolacją i zorzą polarną 

Zorza polarna jest to naturalne zjawisko, którego nie obowiązują żadne reguły. Jest to prawdziwa loteria, czasem zorza pojawi się po 10 minutach od rozpoczęcia obserwacji, czasem po 3 godzinach. Przedstawienie może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zorza również może blaknąć, żeby wybuchnąć na nowo nawet kilka razy tej samej nocy. Za każdym razem intensywność zorzy, czas trwania, jej taniec i kolory będą inne od poprzednich.

Nasze polowanie na zorzę ma dać Wam jak największą szansę na jej obserwację. Zobaczenie zorzy nie jest gwarantowane, ale gwarantowana jest niezapomniana przygoda!

Kilka informacji o zorzy polarnej:

  • w Rovaniemi zorza polarna jest widoczna przez około 150 nocy w roku, od końca sierpnia do początku kwietnia;
  • okres około świąteczny (Boże Narodzenie) jest czasem największych opadów śniegu, a oznacza to duże zachmurzenie i małe szanse zobaczenia zorzy z ziemi (ale też nieniemożliwe);
  • najlepszymi miesiącami są wrzesień-październik i połowa lutego-kwiecień, ponieważ wtedy orientacja Ziemi w kierunku Słońca stwarza najlepsze warunki dla wygenerowania tego zjawiska
  • widoczność zorzy polarnej nie koreluje z mrozem, aczkolwiek zwykle, przy niższej temperaturze, jak -30*C, niebo jest czyste, co jest warunkiem niezbędnym do zobaczenia zorzy. 

A teraz podzielę się z Wami moimi prywatnymi doświadczaniami. Po raz pierwszy, kiedy zobaczyłam zorzę, byłam zadowolona, że się udało ją upolować (wtedy jeszcze nie planowałam mieszkać w Finlandii na stałe), ale też odrobinę rozczarowana. Spodziewałam się takiego efektu wow jak na fotografiach, że zorza będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dziś wiem, że to co zobaczyłam, było cudownym spektaklem i dziś jestem za to ogromnie wdzięczna. A ja wtedy miałam złe wyobrażenia na temat zorzy polarnej, czyli jak z broszurki reklamowej. A zorze mogą wyglądać na różne sposoby i każda jest wyjątkowa na swój sposób.

Dlatego moją zorzową misją jest edukowanie o tym, jak rzeczywiście zorza się zachowuje i pokazywanie jej naturalnej postaci (żeby uniknąć i Waszych ewentualnych przyszłych rozczarowań). Często efekt na zdjęciach jest inny niż na żywo. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze nasze oczy są dość słabe, ale obiektyw kamery jest w stanie uchwycić dużo więcej niż ludzki wzrok. Po drugie zdjęcia nocne cechują się długim naświetleniem, czyli na jednym zdjęciu będzie utrwalona ilość światła z kilku sekund. Po trzecie często autorzy zdjęć zorzy podkręcają ciut za mocno kolory i ich intensywność w Photoshopie. 

Tu są zdjęcia zrobione przeze mnie telefonem w trybie nocnym (czyli z naświetlaniem od 3s do 10s), bez dodatkowej edycji, żadnego podkręcania kolorów. Część z tych zórz była widoczna gołym okiem, a część nie. A czasem to była tylko lekka poświata, na którą nie wprawione oko, może nie zwrócić uwagi. 

1 thought on “Zorza polarna

  1. Hej!
    Odkryłam twój blog przypadkiem, szukałam ciekawostek o Rovaniemi. 5.12 przylatuje do Rovaniemi na tydzień i bardzoooo potrzebowałabym informacji jak się dostać po 21:00 z lotniska do hotelu w centrum i nie zbankrutować. Czy można płacić gotówka czy tylko karta? Gdzie zjeść coś fajnego fińskiego i nie nabrać się na naciągane pamiątki z Finlandii robione w Chinach 😀

    Chciałabym tez wziąć udział w polowaniu na zorze i w wycieczce na farmę reniferów. Wioskę Mikołaja tez bym chciała pooglądać, ale słyszałam ze tam można dojechać busem z centrum. Będę podróżować sama, chciałam kupić te wycieczki przez biura podróży ale z chęcią wybiorę się coś z twojej oferty jeśli to będzie możliwe! Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close