Polowanie na zorzę polarną

Cześć!

Dziękuję za zainteresowanie wycieczkami ze mną! 

Zapisy na sezon zimowy 2022/2023 rozpoczną się w LIPCU 2022

Jeśli chcesz odwiedzić Rovaniemi już latem czy jesienią, to zapraszam do rezerwacji atrakcji przez maila ostrafinka@gmail.com.

Pozdrowienia z Koła Podbiegunowego!

Asia

Dołącz do wycieczki, aby zapolować na zorzę polarną!

Będziemy przemieszczać się samochodem, po sprawdzonych miejscówkach w promieniu maksymalnie 100 km od Rovaniemi i szukać czystego, ciemnego nieba, aby zobaczyć to magiczne zjawisko. Jest to naturalne zjawisko, którego nie obowiązują żadne reguły. Jest to prawdziwa loteria, czasem zorza pojawi się po 10 minutach od rozpoczęcia obserwacji, czasem po 3 godzinach. Przedstawienie może trwać od kilku minut do kilku godzin. Zorza również może blaknąć, żeby wybuchnąć na nowo nawet kilka razy tej samej nocy. Za każdym razem intensywność zorzy, czas trwania, jej taniec i kolory będą inne od poprzednich.

Nasze polowanie na zorzę ma Ci dać jak największą szansę na jej obserwację. Zobaczenie zorzy nie jest gwarantowane, ale gwarantowana jest niezapomniana przygoda!

Zapewniamy:

 • opieka polskojęzycznego przewodnika,
 • gorący napój i słodką przekąskę, 
 • pełne emocji polowanie na zorzę,
 • transport z i do miejsca noclegu.
zorza polarna we wrześniu w Rovaniemi
zorza polarna w lutym w Rovaniemi

Cena przygody:

dorośli €

dzieci i młodzież 4-14 lat €

Minimalna liczba uczestników to 2 osoby dorosłe.

Czas trwania: 4 godziny

Godzinę polowania na zorzę dopasujemy do Twoich potrzeb, a także do prognoz! 

Uwaga! Chcę być z Wami szczera i nie wciskać turystycznego kitu, dlatego w przypadku zerowych szans na zobaczenie zorzy polarnej danego wieczoru, wycieczka po prostu się nie odbędzie. Marnowanie Waszego czasu i pieniędzy jest ostatnią rzeczą, której bym chciała.

Po wszystkie dodatkowe informacje i dokonanie rezerwacji, proszę Cię o bezpośredni kontakt mailowy.

Kilka informacji o zorzy polarnej:

 • w Rovaniemi zorza polarna jest widoczna przez około 150 nocy w roku, od końca sierpnia do początku kwietnia;
 • okres około świąteczny (Boże Narodzenie) jest czasem największych opadów śniegu, a oznacza to duże zachmurzenie i małe szanse zobaczenia zorzy z ziemi (ale też nieniemożliwe);
 • najlepszymi miesiącami są wrzesień-październik i połowa lutego-kwiecień, ponieważ wtedy orientacja Ziemi w kierunku Słońca stwarza najlepsze warunki dla wygenerowania tego zjawiska
 • widoczność zorzy polarnej nie koreluje z mrozem, aczkolwiek zwykle, przy niższej temperaturze, jak -30*C, niebo jest czyste, co jest warunkiem niezbędnym do zobaczenia zorzy. 

A teraz podzielę się z Wami moimi prywatnymi doświadczaniami. Po raz pierwszy, kiedy zobaczyłam zorzę, byłam zadowolona, że się udało ją upolować (wtedy jeszcze nie planowałam mieszkać w Finlandii na stałe), ale też odrobinę rozczarowana. Spodziewałam się takiego efektu wow jak na fotografiach, że zorza będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dziś wiem, że to co zobaczyłam, było cudownym spektaklem i dziś jestem za to ogromnie wdzięczna. A ja wtedy miałam złe wyobrażenia na temat zorzy polarnej, czyli jak z broszurki reklamowej. A zorze mogą wyglądać na różne sposoby i każda jest wyjątkowa na swój sposób.

Dlatego moją zorzową misją jest edukowanie o tym, jak rzeczywiście zorza się zachowuje i pokazywanie jej naturalnej postaci (żeby uniknąć i Waszych ewentualnych przyszłych rozczarowań). Często efekt na zdjęciach jest inny niż na żywo. Składa się na to kilka czynników. Po pierwsze nasze oczy są dość słabe, ale obiektyw kamery jest w stanie uchwycić dużo więcej niż ludzki wzrok. Po drugie zdjęcia nocne cechują się długim naświetleniem, czyli na jednym zdjęciu będzie utrwalona ilość światła z kilku sekund. Po trzecie często autorzy zdjęć zorzy podkręcają ciut za mocno kolory i ich intensywność w Photoshopie. 

Tu są zdjęcia zrobione przeze mnie telefonem w trybie nocnym (czyli z naświetlaniem od 3s do 10s), bez dodatkowej edycji, żadnego podkręcania kolorów. Część z tych zórz była widoczna gołym okiem, a część nie. A czasem to była tylko lekka poświata, na którą nie wprawione oko, może nie zwrócić uwagi. 

Odkryjmy Laponię razem!

Do zobaczenia wkrótce!
1 reply to Polowanie na zorzę polarną
 1. Hej!
  Odkryłam twój blog przypadkiem, szukałam ciekawostek o Rovaniemi. 5.12 przylatuje do Rovaniemi na tydzień i bardzoooo potrzebowałabym informacji jak się dostać po 21:00 z lotniska do hotelu w centrum i nie zbankrutować. Czy można płacić gotówka czy tylko karta? Gdzie zjeść coś fajnego fińskiego i nie nabrać się na naciągane pamiątki z Finlandii robione w Chinach 😀

  Chciałabym tez wziąć udział w polowaniu na zorze i w wycieczce na farmę reniferów. Wioskę Mikołaja tez bym chciała pooglądać, ale słyszałam ze tam można dojechać busem z centrum. Będę podróżować sama, chciałam kupić te wycieczki przez biura podróży ale z chęcią wybiorę się coś z twojej oferty jeśli to będzie możliwe! Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s