Ciekawostki o Rovaniemi

Na pierwszy ogień postanowiłam podzielić się z Wami czymś, czego nie znajdziecie w żadnym przewodniku. Insiderskie fakty o fińskiej stolicy Laponii, z perspektywy (już) mieszkanki, a nie turystki. Nie chcę zarzucać Was statystykami, dlatego przygotowałam 5 fun faktów, żeby lepiej zapadło Wam w pamięć. Poznajmy wspólnie Rovaniemi!

Dajcie znać w komentarzach, co Was najbardziej zaskoczyło.

1. Miasto z reniferem w tle.

Rovaniemi bardzo ucierpiało podczas II Wojny Światowej. W roku 1944 wojska niemieckie spaliły miasto, żeby wojska radzieckie nie mogły tu zrobić swojego obozu. Podczas tego wielkiego pożaru zostało doszczętnie spalonych ok. 90% budynków. 

Odbudową miasta zajął się Alvar Aalto, najznamienitszy fiński architekt. Plan rekonstrukcji miasta kryje zagadkę, tylko dla wtajemniczonych! A mianowicie chodzi o to, że Aalto zaprojektował plan Rovaniemi, który wpisuje się w kształt głowy renifera. Centrum miasta – to jest głowa, drogi prowadzące na północ, południe i zachód wyznaczają poroże, a stadion sportowy robi za oko. Przyznajcie, że udało się architektowi stworzyć piękny profil renifera. 

© Rovaniemen taidemuseo

2. Lokalsi zdrabniają nazwę Rovaniemi do Roi lub Rollo. 

W 2016 roku gazeta Lapin Kansan stworzyła głosowanie, żeby wybrać oficjalny pseudonim dla Rovaniemi. Okazało się, że starsi mieszkańcy miasta chętniej używają skrótu Roi. Tą nazwę również można zobaczyć na przykład na lotniskach, jako oznaczenie portu. Natomiast młodzież chętniej wybiera bardziej hipsterską nazwę Rollo.

3. Lordi, pierwszy i ostatni fiński zespół, który, jak do tej pory, wygrał konkurs piosenki Eurowizji w 2006 roku, pochodzi z Rovaniemi.

Dlatego żeby uczcić to zwycięstwo, to na ich cześć nazwano główny miejski plac – Lordin aukio, a w barze Paha Kurki (Zły Kurczak) można znaleźć pamiątki związane z zespołem, takie jak gitary czy maski. A przy okazji napić się dobrego piwa, i poczuć rockowy klimat.

4. W Rovaniemi znajduje się ostatni szpital centralny na Północy Finlandii. 

Tu przyjeżdżają ludzie na operacje lub gdy się dzieje coś poważniejszego. Najdalszą drogę muszą przebyć mieszkańcy wioski Utsjoki, która jest najbardziej wysuniętą zamieszkałą osadą na Północ fińskiej Laponii. W wiosce znajduje się również przejście graniczne z Norwegią. Dwa kraje dzieli piękna rzeka Tenojoki, a łączy imponujący most podwieszany Saamen silta. Ale wracając do tematu… Oczywiście na obszarze całej Laponii są centra zdrowia i kliniki, jednak one zapewniają jedynie medyczne wsparcie pierwszego kontaktu i mniej zaawansowane zabiegi. W centralnym szpitalu w Rovaniemi znajduje się również hotel dla rodzin pacjentów. Jest to duże ułatwienie np. dla rodzin, które spodziewają się nadejścia dziecka, a nie są z okolic Rovaniemi, żeby podczas tego czasu być razem. Poza tym szpital oferuje dość przystępne ceny wynajmu pokoju w porównaniu do cen innych hoteli w mieście. Wyobraźcie tylko sobie, że przyjeżdżacie w najwyższym szczycie sezonu turystycznego i już nawet nie o cenę się rozchodzi, a o brak możliwości wynajmu czegokolwiek, bo wszystko zabukowane, na rok do przodu.

5. Ważnym zimowym widowiskiem sportowym są wyścigi reniferów.

Wyścigi reniferów mają długą historię w Laponii. Organizowane są od 1932 roku, a ten najsławniejszy wyścig o nazwie POROKUNINKUUDET, czyli królestwo reniferów, po raz pierwszy wystartował w 1950 roku. Od tego czasu wyścig królestwa reniferów odbywa się regularnie co roku. Oprócz Rovaniemi, w wyścigu biorą udział również inne fińskie miasta, między innymi Salla czy Inari. 

I co? Jak pierwsze wrażenia? 🙂

Asia

polskie słówkafińskie słówka
ciekawostkakuriositeetti
mapakartta
mieszkaniecasukas
placaukio
szpitalsairaala
reniferporo
wyścigkilpailu

3 odpowiedzi na “Ciekawostki o Rovaniemi”

 1. SUPER Przewodniczka
  Przesympatyczna Pani
  Dzieci i my dorośli byliśmy zachwyceni
  Poza tym świetnie mówi w wielu językach.
  Polecamy
  Ps
  Ma prawdziwą finkę, pewnie ostrą 👍😷

  • Taka kompania żądna przygód, to skarb! Dziękuję za tą opinię, jest mi bardzo miło! I mam nadzieję, że uda nam się zorganizować ponownie wspólną wyprawę 🙂

 2. Kolejne powody, by tam jechać 🙂 Lordi, wyścigi reniferów, zorza, o której upolowaniu marzę 🙂 ale ja w tym plamie miasta za cholerę nie widzę renifera 🤣

Leave a Reply

%d