Wyprawa samochodem na Koło Podbiegunowe nie jest wcale takie niemożliwe! Może i droga zajmuje trochę więcej czasu, niż jakby lecieć samolotem. Ale daje również więcej wolności i łatwości w przemieszczaniu się. Czym dalej na Północ, tym transport publiczny jest uboższy. Nie tylko jeśli chodzi o częstotliwość rozkładu jazdy, ale również ilość destynacji. A umówmy się, w Finlandii najpiękniejsza jest natura i miejsca dość ukryte pomiędzy “niczym” a “niczym”. Ale zanim opowiem Ci o takich perełkach, gdzie i co zobaczyć, to najpierw zapoznam Cię z opcją przyjazdu samochodem do Finlandii.
Spis treści
1. Podróż samochodem z Polski do Laponii.
2. Do Rovaniemi przez Finlandię.
3. Do Rovaniemi przez Szwecję.
4. Autostopem przez Finlandię.
Podróż samochodem z Polski do Laponii
Chociaż jest to stosunkowo rzadko spotykany rodzaj transportu, szczególnie zimą, to ma on swoich fanów. Poznałam kilka Polskich rodzin (z małymi dziećmi!), które w ten sposób przyjechały do Rovaniemi odwiedzić św. Mikołaja. W porównaniu do innych środków transportu długa jazda samochodem jest łatwiejsza i mniej stresująca, jeśli podróżujesz ze swoimi pupilami. Martyna @martidamska przyjechała samochodem z Polski do Laponii ze swoimi pięcioma cudnymi pieskami! A w zeszłym roku dotarła do Rovaniemi i jeszcze dalej wyprawa Maluchem przez Skandynawię. Oto są idealne dowody na to, że można, jeśli się tylko chce! 🙂
DO ROVANIEMI PRZEZ FINLANDIĘ 🇫🇮
Do wyboru są dwie drogi. Jedna zaczyna się zaraz za Suwałkami. Trzeba przejechać przez Litwę, Łotwę i Estonię drogą E67, czyli słynną Via Baltica. Pierwszy etap wyprawy, z Suwałk do Tallinna ma 683 km.
A z polskiej stolicy dokładnie to leci tak: Warszawa-Białystok-Suwałki-Szypliszki (przejście graniczne Polska-Litwa)-Kowno-Wędziagoła-Pompiany (Litwa-Łotwa)-Bauska-Iecava-Ryga-Ainaži (Łotwa-Estonia)—Parnawa-Tallin-(przeprawa promowa, morskie przejście graniczne Estonia-Finlandia)-Helsinki.
W Tallinnie trzeba na chwilę zmienić środek transportu i załadować się razem z samochodem na prom. W zależności od rodzaju promu czas na odpoczynek waha się od 1,5 do 4 godzin. Bilet na prom można zarezerwować z wyprzedzeniem, może to być ciut tańsza opcja. Ale jak nie chcesz pędzić i stresować się czy zdążysz na wyznaczoną godzinę, czy nie, to równie dobrze możesz kupić przejazd na miejscu lub rezerwując przez Internet prosto z trasy. Poza tym, poza wyjątkowymi datami, promy rzadko są pełne.
Jest kilka firm, które zajmują się przeprawami promowymi z Tallinna do Helsinek. Najpopularniejsze to:
Tallink | Silja Line Viking Line Eckerö Line
*UWAGA! rezerwacji nie można dokonać w języku polskim, ale podstawowy angielski będzie zdecydowanie wystarczający
Po dojechaniu do Helsinek zaczyna kolejny etap podróży. Najkrótsza droga do Rovaniemi prowadzi przez Jyvaskylę i Oulu, 811 km. Czyli około 10 godzin jazdy latem, bez postojów. Zimą, w zależności od warunków, ten czas może się wydłużyć, bardzo wydłużyć.
Możliwość podróżowania własnym samochodem daje duże możliwości, szczególnie jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, i wytaczanie własnej, wymarzonej trasy. Może warto nadłożyć drogi, żeby zobaczyć miejsce, które szczególnie Cię interesuje.
My będziemy testować tę trasę latem, pierwszy raz samochodem. Lari już przejechał ją w zeszłym roku. Trasa rozpoczynała się w Warszawie, ale lepiej nie będę podawać czasu jazdy, bo został on maksymalnie wydłużony z powodu usterki w motocyklu. Safety first!

DO ROVANIEMI PRZEZ SZWECJĘ 🇸🇪
To jest opcja zazwyczaj wybierana przez osoby mieszkające na Pomorzu, skąd łatwo jest dostać się na prom do Szwecji. Do wyboru są takie połączenia jak: Świnoujście-Ystad z PolFerries czy Unity Line lub Świnoujście-Trelleborg z TT-Line.
Po przybyciu na teren Szwecji najłatwiej do Rovaniemi można dotrzeć trzymając się drogi E4. Z Ystad 1753 km, Trelleborg 1784 km. Trasa prowadzi przez Jönköping, Sztokholm, Skellefteä (rozsławione lapońskie miasteczko przez Kundelka na Biegunie), aż do szwedzko-fińskiej granicy w Haparandzie/Tornio. Od wjechania na teren Finlandii, to już naprawdę przysłowiowy rzut beretem. Po mniej niż 2 godzinach jazdy dojedziesz do celu!
Bonus: jazda autostopem przez Finlandię!
W wakacje 2018 wpadłam na trochę szalony i mało typowy pomysł w Finlandii, czyli autostop. Z Turku do Rovaniemi dojechałam w zaledwie 3 dni, przy czym muszę zaznaczyć, że to nie był wyścig i po drodze odwiedzałam jeszcze moich znajomych. Więc z pewnością możesz to zrobić szybciej. Finowie zatrzymują się bardzo szybko i chętnie podwożą w wyznaczone miejsce. Ja spotkałam się z tylko dobrymi sytuacjami, chociaż wiadomo, że zawsze trzeba być czujnym. Po więcej zapraszam Cię do obejrzenia vlogów z tej autostopowej przygody. Podałam też tam czas, liczbę podwózek i przemierzony dystans.
dodatkowe informacje
⤖ Do Finlandii z Polski nie ma bezpośrednich pasażerskich połączeń promowych. Można nadać sam samochód, bez kierowcy i reszty podróżujących.
⤖ Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu kilku euro, to możesz zatankować bak do pełna w Estonii, gdzie cena paliwa zazwyczaj jest odrobinę niższa niż w Finlandii.
⤖ Na promie, ze względu na „bezcłowe” ceny, też jest dobre miejsce, żeby zabezpieczyć się w napoje wyskokowe i inne takie, pod oczywistym warunkiem, że nie wieziesz ich już z Polski. 😅
⤖ Na stronie Fińskiej Agencji Transportu można sprawdzić aktualny stan dróg. Na mapie będą zaznaczone utrudnienia spowodowane prowadzonymi remontami dróg, czy wypadkami drogowymi. Dokładne informacje są niestety tylko po fińsku, ale przez piktogramy można się łatwo domyśleć o co chodzi.
Więcej informacji o tym, jak poruszać się samochodem po Finlandii znajdziesz w kolejnym wpisie. [który wkrótce się pojawi ;)]
Szerokiej drogi! Hyvää matkaa!
xx Asia
polskie słówka | fińskie słówka |
---|---|
samochód | auto |
lautta | tuokkonen |
droga | tie |
podróż | matka |
benzyna | bensa |
parking | pysäköintialue |
kierowca | kuljettaja |
pasażer | matkustaja |