Samochodowy RAJD Arktyczny

Czy słyszeliście już o rajdzie samochodowym, który odbywa się w iście arktycznym klimacie, na drogach pokrytych lodem i śniegiem? Jako jedyny konkurs w takich warunkach wchodzi w skład Rajdowych Mistrzostw Finlandii. W przeszłości był również jedną z rund w Rajdowych Mistrzostwach Europy, a nawet dwa razy w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Proszę Państwa, oto Arctic Lapland Rally w Rovaniemi – rajd z ponad 50-letnią tradycją.

Ja dopiero w tym roku miałam okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i bardzo mi się podobało, chociaż umówmy się ja nie mam pojęcia co tam się działo. Więc moja opinia polega tylko na moich wrażeniach wizualnych, totalnie nie jest merytoryczna. Zresztą odsyłam Was do zapisanej relacji na Instagramie [klik]. Ale mam dla Was przygotowanych też kilka ciekawostek!

W tym roku przygotowano 10 tras specjalnych o łącznej długości 225,09 km. A w konkursie wzięło udział aż ponad 120 załóg!

mapa rajdu

Ostatecznie zwycięzcami zostali Juho Hänninen – kierowca i Miika Teiskonen – pilot, jadący w Toyocie Yaris WRC. Oboje są Finami, to akurat dla mnie nie jest zaskoczeniem, bo przez 55 lat organizowania rajdu tylko dwa razy się zdarzyło, że w generalnej klasyfikacji wygrali zawodnicy innej narodowości!

Juho Hänninen. Kuva: Taneli Niinimäki/AKK

W takiej zimowej aurze zdecydowanie inaczej jeździ się niż na wyścigach torowych. Kilka razy w Arctic Lapland Rally brali udział kierowcy Formuły 1, ale jednak z dość marnym skutkiem 😛 Na przykład Kimi Räikkönen, mający również doświadczenie w rajdach, debiutował w naszym lokalnym lapońskim rajdzie w 2010 roku. Ostatecznie zajął 13-te miejsce, ale nie obyło się bez wypadnięcia z trasy i złamania drzewa. 

W ramach ciekawostki powiem Wam, że każde auto musi posiadać na wyposażeniu jedną łopatę do śniegu, apteczkę, ciepłe ubrania i dwa trójkąty ostrzegawcze! A także opony mają olbrzymie kolce, jeszcze większe niż standardowe fińskie opony zimowe.

opony z kolcami

Jeśli bylibyście zainteresowani zobaczeniem tego rajdu na żywo, to od razu zarezerwujcie sobie czas w ostatni weekend stycznia. Rajd bowiem odbywa się co roku w tym samym okresie nieprzerwanie od 1966 roku.

To z kim się widzę za rok, w 2022? 🙂

Konsta Saarinen. Kuva: Taneli Niinimäki/AKK

 

tablica wyników
polskie słówka fińskie słówka
rajd ralli
zwycięzca voittaja
zawodnik kilpailija
widz katsoja
trasa reitti
tablica wyników ilmoitustaulu

Leave a Reply

%d bloggers like this: